Slávnosť v kultúrnych centrách a kinách

Oslavovať budete môcť aj mimo Bratislavy! V Lučenci, Trnave, Liptovskom Mikuláši a Bardejove sa totiž bude premietať filmový výber zameraný špeciálne na slovenské autorky a autorov s názvom Matrac z pamäťovej peny. 

Program otvára film Chlieb náš každodenný o rodine, ktorá pozná iba jeden (tradične slovenský) typ riešenia situácií, ktorý mohli vidieť diváci po celom svete – napríklad aj na festivale v Cannes či Karlových Varoch. Blok krátkometrážnych filmov uzatvára dokumentárny film V plytkej vode, ktorý počas minulého roka precestoval všetky významné festivaly dokumentárnych filmov. 

Tešíme sa na Vás!


7. decembra | Filmový klub Priestor | Lučenec
11. decembra | Malý Berlín | Trnava
15. decembra | Bašta – kultúrno-komunitné centrum | Bardejov
20. decembra |Diera do sveta | Liptovský Mikuláš


MATRAC Z PAMÄŤOVEJ PENY

Do matraca z pamäťovej peny sa vtláča telo. Zloženie polyuretánu a chemických zmesí zvyšujúcich viskozitu a hustotu v reakcii na telesné teplo mäkne a pena človeka do niekoľkých minút zahrieva ako tekutý chlieb. Horúca postava sa topí a kvapky pomarančovej šťavy presakujú až do podlahy. Pamäťová pena to je krabica naplnená až po okraj tvojimi záznamami. Je v nej 15-tisíc fotografií, 27 filmových cievok a 21 magnetofónových pásov, ktoré vzkriesi záhadný kúzelník z vlakovej stanice. Posledné zvyšky peny sa rozplynú v jazierku medzi kaprami a všetky roky sa scvrknú na päť vianočných večerí. Ostávajú ešte posledné dve predtým, ako si konečne ľahneš do svojej postele.

Slávnosť krátkeho filmu nadväzuje na podujatie, ktoré vzniklo vďaka medzinárodnej iniciatíve Deň krátkeho filmu. Tá prináša do rôznych kútov sveta krátke filmy v rozličných podobách a formách. Toto podujatie sa spravidla koná 21. decembra, v najkratší deň v roku, ktorý je symbolicky vyhlásený za svetový deň krátkeho filmu.

Slávnosť krátkeho filmu 2022 finančne podporili Nadácia mesta Bratislavy a Fond Lita. Podujatie vzniká v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a Filmovou a televíznou fakultou Vysokej školy múzických umení. Slávnosť krátkeho filmu na Slovensku organizuje a kurátorsky zastrešuje občianske združenie Disco sailing. Podujatie sa na Slovensku koná už po siedmy raz.