Slávnosť krátkeho filmu v Kine Lumière

December patrí oslavám krátkeho filmu, a preto už štvrtý rok pre vás pripravujeme výber najlepšej krátkometrážnej tvorby.

Slávnosť krátkeho filmu nadväzuje na podujatie, ktoré vzniklo vďaka medzinárodnej iniciatíve Deň krátkeho filmu. Tá prináša do rôznych kútov sveta krátke filmy v rozličných podobách a formách. Prečo sa toto podujatie koná práve v decembri?  21. december je totiž najkratším ňom v roku a je symbolicky vyhlásený za svetový deň krátkeho filmu.

A preto prijmite naše pozvanie oslavovať v Kine Lumière 6. – 7. decembra 2109!

Za spoluprácu a podporu pri realizácii podujatia Slávnosť krátkeho filmu srdečne ďakujeme Slovenskému filmovému ústavu, Filmovej a televíznej fakulte VŠMU a Kinu Lumière. Veľká vďaka patrí tiež kurátorskému tímu Girls in Film Prague a iShorts.

PIATOK, 6. decembra 2019, K4

16:30
Malá trilógia o jalovej ľúbosti

Malá trilógia o jalovej ľúbosti pozostáva z troch krátkych filmov nakrútených na 16 mm negatívny materiál. Experimentálne rozhranie zobrazuje tri rôzne svety, osudy a časopriestory, v ktorých nádeje a horlivé citové vzplanutia končia zakaždým rovnako, no súčasne úplne inak. Príďte si vychutnať toto špeciálne premietanie za účasti autorského dua Kristián Grupač & Andrej Dlabáč.

18:00
Všetko najlepšie

Filmový blok Všetko najlepšie predstavuje už tradičný výber slovenských krátkych filmov, ktoré upútali na medzinárodných filmových festivaloch. Príďte objaviť nových talentovaných režisérov a režisérky! Výber pre vás zostavil Disco sailing tím.

20:00
Spoons – slovenská premiéra

Nenechajte si ujsť premiéru vizuálne podmanivého krátkeho filmu, za ktorým stoja Jana Smokoňová a Lukáš Teren. Krátky film Spoons je adaptáciou divadelného pohybového projektu Jany Smokoňovej, ktorý sa hrával jeden rok a získal tri ocenenia na festivale v Ríme.

SOBOTA, 7. decembra 2019, K4

17:00
Long story short

Členky Disco sailing tímu pre vás pripravili blok slovenských krátkych filmov. Nájdete v ňom rôzne žánre, témy i hlavných hrdinov. To, čo tieto filmy spája, je radosť z pohyblivých obrázkov a krátkych príbehov!

19:00
Girls in Film

V spolupráci s platformou Girls in Film Prague vám predstavíme nové filmy nastupujúcej generácie filmáriek z celého sveta! Nechýba v ňom ani film Michaely Mihályi a Davida Štumpfa s názvom SH_T HAPPENS, ktorý mal tento rok svetovú premiéru na festivale v Benátkach a tým jeho festivalová púť zďaleka neskončila. Za podporu a spoluprácu srdečne ďakujeme Girls in Film Prague a iShorts.
Filmy sa premietajú v originálnych verziách s českými titulkami.