Ospalky, réžia: Kateřina Hroníková, 2020, 28 min.

Slávnosť krátkeho filmu aj v roku 2020


Občianske združenie Disco sailing už po piaty raz prináša na Slovensko medzinárodnú iniciatívu Slávnosť krátkeho filmu. Aj keď ju tento rok oklieštia pandemické opatrenia, oslavy sa uskutočnia na viacerých miestach 17. a 18. decembra. 

(poznámka: z dôvodu zmeny vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR sa Slávnosť krátkeho filmu konala v Kine Lumière len 18. decembra) 

Tohtoročný program Slávnosti krátkeho filmu sa odlišuje od tých predchádzajúcich nielen kvôli pandémii. Organizátorky totiž tento rok zostavovali program skôr tematicky. „Po minulé roky sme sa divákov snažili nalákať najmä na zvučné festivaly, avšak tentokrát sme sa zamerali na témy, ktoré by mohli zaujať širšie publikum. Napríklad program Masa, moc a šťastné happy endy, ktorý sa bude premietať v mestách mimo Bratislavy, prináša veľmi aktuálnu tému masy a spoločenskej zodpovednosti,“ hovorí Alexandra Gabrižová z občianskeho združenia Disco sailing. Tento program krátkych slovenských filmov sa bude nakoniec premietať v troch mestách: v Modre, Košiciach a Pezinku.

 O ďalšej programovej novinke nás informuje jej kolegyňa Erika Paulinská: „Do programu sme sa rozhodli zaradiť aj blok pre tínedžerov s názvom Mega obrázky dospievania, bordelu a nudy. Nejde len o filmy, ktoré sa venujú dospievaniu a s tým spojeným trampotám, ale nájdete v ňom i dva filmy, ktoré vytvorili mladí filmári počas workshopu Lektvar,“ a pokračuje: „V pláne bolo pripraviť aj premiéru jedného krátkeho filmu, tak ako sme to urobili minulý rok, avšak premiérovať v tejto situácii plnej hygienckých opatrení nie je v žiadnom ohľade slávnostné, a tak sme z tohto nášho plánu upustili.“ Alexandra Gabrižová dodáva: „Organizovať akékoľvek podujatie v tejto dobe je náročné, nejde len o neistotu z toho, či sa udalosť nakoniec uskutoční, ale ide tiež o neustále spochybňovanie toho, či má vôbec zmysel niečo plánovať a organizovať. Veď aj teraz, len pred pár hodinami, sme zistili, že od soboty sa už premietať nemôže, a práve v sobotu mal pokračovať druhý deň Slávnosti v kine Lumière. Aj preto by sme veľmi radi uviedli v kinách náš pôvodný program, keď sa situácia zlepší, a pripraviť špeciálne premietania po celom Slovensku tak, aby filmy mohlo bezpečne vidieť čo najviac ľudí.“

Slávnosť krátkeho filmu v Kine Lumière otvára už spomínaný blok pre tínedžerov Mega obrázky dospievania, bordelu a nudy. Predstaví sa v ňom v slovenskej premiére film režisérky Štefánie Lovasovej Ku hviezdam. Lovasová sa vo svojej tvorbe kontinuálne venuje mladým a skúma dopady influencerstva nielen na samotných influencerov, ale aj na ich sledovateľov. V bloku sa objaví aj film Nuda, ktorý si z festivalu Áčko čerstvo odniesol ocenenia za najlepšiu kameru a scenár a predtým stihol získať ceny na ďalších troch festivaloch študentských filmov v Albánsku, Rusku a Česku.  Za blokom pre mladých filmových divákov nasledujú filmy odvážnej generácie filmárok z celého sveta Girls in Film zostavený v spolupráci s kurátorským tímom Girls in Film Prague. 

Slávnosť krátkeho filmu na Slovensku organizuje a kurátorsky zastrešuje občianske združenie Disco sailing v úzkej spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a Filmovou a televíznou fakultou Vysokej školy múzických umení. Veľká vďaka pri realizácii a propagácii podujatia patrí kurátorskému tímu Girls in Film Prague, platforme iShorts, Kinu Lumière, časopisu Film.sk a producentskej spoločnosti PubRes. 


Slávnosť krátkeho filmu nadväzuje na podujatie, ktoré vzniklo vďaka medzinárodnej iniciatíve Deň krátkeho filmu. Tá prináša do rôznych kútov sveta krátke filmy v rozličných podobách a formách. Toto podujatie sa spravidla koná 21. decembra, v najkratší deň v roku, ktorý je symbolicky vyhlásený za svetový deň krátkeho filmu.

Kiná sú aktuálne do piatka otvorené a riadia sa oficiálnymi vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva SR. Pri ich návšteve je nevyhnutné dodržiavať prísne hygienické a epidemiologické nariadenia. V kinosálach platí šachovnicové sedenie, diváci musia mať prekryté horné dýchacie cesty a používať dezinfekciu rúk.