Deň krátkeho filmu 2017

Dátum 21. december sa nesie v znamení zimného slnovratu. Ide o najkratší deň v roku, ktorý je symbolicky vyhlásený za svetový deň krátkeho filmu. Do medzinárodnej iniciatívy Deň krátkeho filmu sa každoročne zapájajú krajiny z celého sveta vrátane Slovenska. Diváci v bratislavskom Kine Lumière pri tejto príležitosti uvidia budúci štvrtok dve pásma slovenských krátkych filmov. Celkovo sa podujatie tento rok uskutoční v deviatich slovenských mestách.

Svetový deň krátkeho filmu bol vyhlásený so zámerom sprístupniť krátkometrážnu tvorbu širokej verejnosti. Vďaka tejto iniciatíve sa počas 21. decembra premietajú krátke filmy po celom svete. Podujatie vzniklo v roku 2011 vo Francúzsku, v bratislavskom Kine Lumière sa po prvýkrát konalo vlani. Tento rok sú pre divákov pripravené dva bloky krátkometrážnej tvorby. „Slovenským divákom sme sa rozhodli ponúknuť slovenské krátke filmy, ktoré sa v zahraničí tešili úspechu, a obľúbené filmy pre deti, ktoré precestovali celý svet. Domácemu publiku sa v kinách totiž krátkometrážna tvorba takmer vôbec nedostáva,“ hovorí Soňa Balážová z Audiovizuálneho informačného centra Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorá sa podieľala na dramaturgii podujatia. Pozitívom tohto ročníka je, že sa nám podarila nadviazať spolupráca s viacerými slovenskými producentmi,“ hovorí Alexandra Gabrižová z Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU). „Odprezentuje sa tak nielen tvorba našej školy, ako to bolo minulý rok, ale aj iných subjektov. Ide výhradne o prezentáciu domácej produkcie domácemu publiku, pričom v budúcnosti chceme program rozširovať aj o medzinárodné spolupráce.“

Prvý blok filmov v Kine Lumière je zostavený z úspešných festivalových titulov roku 2017. V pásme sa premietne šesť filmov. Sú medzi nimi snímka Atlantída, 2003 režiséra Michala Blaška, ktorá mala svetovú premiéru na tohtoročnom MFF v Cannes, a film Magic Moments režisérky Martiny Buchelovej, ktorý mal svetovú premiéru na prestížnom MFF v Toronte v sekcii Shortcuts, oba z produkcie Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. V pásme sú aj filmy Nebojsa Jakuba Gajdoša o rôznych podobách náboženského fanatizmu, 39 týždňov, 6 dní režisérskej a partnerskej dvojice Joanna Kozuch a Boris Šima, ktorý je animovaným obrazom odlišného vnútorného stavu ženy i muža počas štyridsiatich týždňov tehotenstva, a Jahodové dni Evy Sekerešovej o snahe viesť plnohodnotný život v spoločnosti „ukecanej“ jahody. Blok doplní archívny špeciál, dvojminútová etuda nakreslená na 35mm filmový pás s názvom Konzerva. Príbeh spracovaný technikou „hand animation“ nakreslili v roku 1950 farebným tušom 13-roční žiaci strednej školy v Gelnici, dnes známi tvorcovia Rudolf Urc a Jan Růžička. Blok sa premieta o 20.00 hod.

Na detskú krátkometrážnu tvorbu je zameraný ďalší blok, predstaví šesť animovaných titulov. Ide tiež o úspešné alebo divácky obľúbené filmy ako Mimi & Líza (2014) Kataríny Kerekesovej, Hviezdny taxík (2015) Juraja Krumpolca, Transylvánski dravci (2014) Júlie Koleňákovej, Rosso Papavero (2014) Martina Smatanu, Perfektná nora (2016) Lei Smitkovej a film z archívneho fondu Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Janko Hraško u kúzelníka (1973) od legendy slovenského animovaného filmu Viktora Kubala. Blok sa premieta o 15.30 hod.

Tento rok sa podujatie koná po celom Slovensku v nasledovných kinách: Kino Lumière (Bratislava), nezávislý kultúrny priestor BOMBURA (Brezno), Kino Tabačka (Košice), Kino Akropola (Kremnica), Diera do sveta (Liptovský Mikuláš), Kino Scéna (Martin), Kino MIER (Modra), Kino Púchov (Púchov) a Kino NOVA (Sereď).

BLOK ÚSPEŠNÝCH FESTIVALOVÝCH FILMOV ROKU 2017

BLOK PRE DETI 2017